Kiedy się przydaje kabel OTG?

Udostępnij

Kable OTG, zwane też powszechnie adapterami USB, okazują się nieodzowne przy korzystaniu z urządzeń mobilnych. Potrafią przekształcić smartfon w niewielki komputer osobisty i podłączyć szereg urządzeń peryferyjnych niezbędnych do pracy i zabawy. Co to jest kabel USB OTG? Jeśli zapytasz zwykłego użytkownika nowoczesnych urządzeń elektronicznych, czym jest kabel OTG, w większości przypadków nie uzyskasz od niego właściwej odpowiedzi, mimo że prawie każdy z nas korzysta z niego na co dzień. Kable USB OTG pracują w przyjętym w 2001 roku standardzie USB On The Go i różnią się od standardowego kabla USB jedynie dodatkowym stykiem w gnieździe. Pozwalają na podłączenie sprzętu do urządzeń mobilnych lub komputerów ze złączami Micro USB, lub USB-C za pomocą pełnowymiarowego portu USB. Za pomocą tego adaptera możesz podłączyć standardowy dysk z danymi, mysz, klawiaturę, kontroler do gier, a nawet drukarkę do tabletu lub smartfona.

Typy kabli OTG Kable OTG różnią się stykami w gniazdach i obsługiwanymi standardami przesyłania danych. Na to ostatnie warto zwrócić uwagę, zwłaszcza przy korzystaniu z kabla do podłączenia dysku twardego lub pendrive'a. Jeśli podłączone urządzenie działa z tym standardem, to warto zaopatrzyć się w kable OTG USB 3.0, 3.1 lub 3.2, które oferują maksymalną szybkość transmisji danych do 20 Gbps. Należy dodać, że wszystkie kable USB-C OTG automatycznie obsługują ten standard. USB 3.0 ma również znaczący wpływ na ładowanie urządzenia, pozwalając szybko naładować baterię smartfona czy tabletu. Niektóre kable OTG mają więcej niż dwa złącza i mogą również działać jako mini koncentrator, umożliwiając jednoczesne podłączenie wielu urządzeń. Do czego można użyć kabla OTG? Oprócz prostego podłączenia do ładowarki lub komputera, kable OTG służą również do podłączania innych urządzeń elektronicznych ze złączem USB. Oto kilka popularnych sposobów ich wykorzystania.

kable

Naładuj drugi telefon Za pomocą kabla OTG i smartfona możesz naładować baterię z innego urządzenia mobilnego. Wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiednie złącze, którego możesz użyć do połączenia z innym sprzętem. Drukowanie na smartfonie Dzięki adapterowi OTG możesz szybko przesyłać pliki bezpośrednio z telefonu do drukarki, bez konieczności podłączania komputera lub korzystania z połączenia bezprzewodowego, które trzeba wcześniej skonfigurować. Urządzenia peryferyjne Jednym z najczęstszych zastosowań kabli OTG jest podłączanie klawiatur i myszy do smartfonów. Dzięki kablom OTG fani elektronicznej rozrywki mogą również korzystać ze standardowych gamepadów, a stare kontrolery podłączyć do smartfona lub tabletu. Urządzenia specjalne Za pomocą kabli OTG można również podłączyć do urządzeń mobilnych specjalistyczny sprzęt - klawiatury, mikrofony, dyktafony, aparaty fotograficzne i aparaty fotograficzne. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania smartfon może pełnić funkcję przenośnego studia nagraniowo-reżyserskiego. Korzystanie z sieci Ethernet i LAN Za pomocą kabla OTG z adapterem do standardowego połączenia Ethernet można połączyć się z siecią za pomocą połączenia kablowego. Jest to przydatne w sytuacjach awaryjnych, na przykład w przypadku awarii routera Wi-Fi. Nagrywanie głosu Kiedy chcesz nagrywać głosy lub dźwięki na smartfonie, ale jesteś niezadowolony z jakości wbudowanego mikrofonu - w takim przypadku można podłączyć profesjonalny mikrofon do urządzenia przez USB za pomocą kabla OTG. Podłączanie instrumentów muzycznych Możesz nagrywać nie tylko głos, ale także muzykę na swoim smartfonie. Podłącz kontroler MIDI do urządzenia za pomocą adaptera OTG i kabla USB. Następnie zainstaluj aplikację do komponowania muzyki, taką jak TouchDAW.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.