Jeszcze na początku XXI wieku wystarczyło raz naładować telefon, żeby potem przez tydzień nie myśleć o szukaniu ładowarki. Teraz ładowanie smartfona to codzienność. Dlatego opracowano szybkie ładowanie.
Co to jest szybkie ładowanie?
Główną cechą ładowarki jest jej moc. Zwykła ładowarka, która jest dołączona do zestawu do nowego urządzenia, ma moc 5-10 watów. Niektóre smartfony wyposażono w mocniejsze ładowarki - na przykład 18 watów, jak Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Nowy Realme X2 Pro posiada technologię szybkiego ładowania Super VOOC o mocy 50W. Podłączając w pełni rozładowany smartfon do szybkiego ładowania, pierwsze 50-70% naładowania uzyskujemy w ciągu pierwszych 10-20 minut. A wtedy prąd i napięcie zaczynają spadać, dlatego moc również spada. To nie jest podstępna sztuczka - redukcja mocy jest konieczna, aby nie uszkodzić baterii. Dlatego w przypadku szybkiego ładowania działa prawo Pareto - „20% wysiłków daje 80% wyniku, a pozostałe 80% - tylko 20% wyniku”. W nowoczesnych smart fonach instaluje się akumulatory litowo-jonowe. Nie jest już możliwe wydłużenie czasu pracy takich akumulatorów, ale można przyspieszyć ich proces ładowania. Technologie szybkiego ładowania optymalizują je na dwa sposoby:
• zwiększanie napięcia elektrycznego;
• zwiększenie natężenia prądu.
Wiele firm opracowuje własne protokoły szybkiego ładowania, ale największą popularnością cieszy się technologia Quick Charge firmy Qualcom. Quick Charge może być używany z HTC, LG, Nokia, Xiaomi i innymi smartfonami z Androidem. Mówiąc najprościej, działa na wszystkich telefonach wyposażonych w procesory Qualcomm. Technologie takie jak OnePlus Dash Charge, Huawei Super Charge, Samsung Adaptive Fast Charge i Motorola Turbo Charge są oparte na technologii Qualcomm Quick Charge lub z nią kompatybilne.
Co się dzieje, gdy ładujesz telefon?
Podczas normalnego ładowania telefonu przez zwykłe złącze USB dostarczane jest napięcie 5 woltów i 1 amper. W rezultacie smartfon otrzymuje 5 watów energii elektrycznej. Quick-Charge 3.0 ładuje akumulator do 20 woltów i 4,6 ampera. Aby zapobiec uszkodzeniu baterii smartfona, ładuje się on z mocą nie większą niż 20 watów. W rezultacie bateria jest uzupełniana o 50% w zaledwie pół godziny - lub nawet szybciej.
Czy szybkie ładowanie jest szkodliwe dla smartfona?
Nie, to nie jest szkodliwe. Aby nie uszkodzić urządzenia, przy zastosowaniu technologii Quick Charge dopływ prądu elektrycznego jest regulowany. Jednak podczas szybkiego ładowania bateria bardzo się nagrzeje, co skróci jej żywotność. Nie zalecamy używania smartfona podczas ładowania, aby uniknąć jego przegrzania. Jeśli to możliwe, naładuj akumulator w chłodnym miejscu lub w cieniu i włącz tryb samolotowy, aby przyspieszyć proces. Co się jednak stanie, jeśli smartfon będzie nieustannie ładowany? Czy jeśli smartfon nie zostanie w porę odłączony od zasilania, bateria zostanie nadmiernie naładowana? W smartfonie wbudowany jest kontroler mocy, który monitoruje znak naładowania. Gdy tylko osiągnie 100%, zasilanie zostaje wyłączone. Przegrzanie raczej nie ma prawa się tu wydarzyć, ale zdarzają się przypadki, gdy szybkie ładowanie prowadziło do nadmiernego nagrzewania się urządzenia. W takim przypadku żywotność baterii ulega skróceniu z powodu przegrzania. Dlatego, jeśli zauważysz, że twoje urządzenie zbyt mocno się nagrzewa podczas ładowania, zalecamy naprzemienne ładowanie klasyczne i szybkie, a z tego ostatniego korzystaj tylko w wyjątkowych przypadkach. W skrajnym przypadku będziesz zmuszony do wymiany baterii na nową.
Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.