Szkło hartowane na telefon – czy warto je kupić?

Udostępnij

Ekran smartfona może szybko się zepsuć, w zależności od tego, jak korzystasz z samego telefonu. Ekran telefonu jest drugim najdroższym elementem w jego konstrukcji. Dlatego użyj ochrony ekranu telefonu, aby uniknąć zadrapań lub innych uszkodzeń.

Czy potrzebujesz ochrony ekranu?

Czy uważasz, że twój smartfon nadal potrzebuje ochrony ekranu? Większość dzisiejszych smartfonów jest wyposażona w szkło Gorilla Glass, Dragontrail lub inne szkło odporne na zarysowania. Ten rodzaj szkła jest odporny na zarysowania i pęknięcia, ale nie jest niezawodne. Niektóre obiekty, takie jak piasek na plaży, mogą szybko uszkodzić ekran. A jeśli nie masz telefonu z funkcją DIY, takiego jak Fairphone, telefon szybko przestanie być w idealnym stanie. Ochraniacze ekranu są również podatne na zarysowania i pęknięcia. Działają jednak jako dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która w większości przypadków nie gwarantuje niezawodnej ochrony.

Szkło plastikowe czy hartowane?

Przede wszystkim można znaleźć 2 popularne rodzaje zabezpieczeń ekranu: folię z tworzywa sztucznego i szkło hartowane. Plastikowa folia wygląda jak mały arkusz plastikowego plastiku. Należy obchodzić się z nim ostrożnie, ponieważ folia łatwo się zwija. Może sprawić, że szkło nie będzie zarysowane, ale nie uchroni nas w przypadku upadku telefonu z wysokości. Hartowane szkło stało się bardziej popularne, zwłaszcza ze względu na duży spadek kosztów jego produkcji. Ochraniacze ze szkła hartowanego zapewniają lepszą odporność na zarysowania i lepiej chronią ekran telefonu przed wstrząsami i upadkami.

Co to jest szkło hartowane?

Hartowane szkło ochronne, jak sama nazwa wskazuje, wykonane jest ze szkła. Hartowanie to proces podgrzewania szkła w formie arkusza, a następnie jego szybkiego schładzania. W efekcie hartowana część szkła staje się mocniejsza. Sztywność sprawia, że szkło jest łatwiejsze w montażu, ponieważ można je ostrożnie wyrównać, a następnie nałożyć naklejkę. Dużo łatwiej jest też zdjąć zabezpieczenie ekranu ze szkła hartowanego niż wymienić uszkodzony wyświetlacz telefonu.

Co to jest 9H? Co jest naprawdę ważne?

telefon

Gdy zaczniesz szukać szkła hartowanego w Internecie, natkniesz się na przykład na oznaczenie 9h, które oznacza twardość szkła ochronnego. Twardość 9H - wbrew obiegowej opinii nie jest to miara twardości szkła według skali mineralogicznej Mohsa. Twardość 9H odnosi się do ekranu zarysowanego ołówkiem o twardości 9H, najtwardszym ze wszystkich standardowych ołówków. Oleofobowa Nano powłoka to jedyna specyfikacja, której należy szukać w opisie szkła przy zakupie. W przeciwieństwie do folii z tworzywa sztucznego odciski palców pozostają na szkle hartowanym. Powłoka oleofobowa jest odporna na olej, co w zasadzie oznacza, że odciski palców nie pozostaną na ekranie smartfona. Chusteczki ze szmatką z materiału ułatwiają czyszczenie szyby.

Rzeczywistość ochrony ekranu

Pamiętaj, że szkło ochronne znajduje się na powierzchni ekranu. Nie otacza całego telefonu jak etui. Jeśli więc telefon spadnie pod kątem, ekran i szkło ochronne mogą ulec uszkodzeniu. Cztery rogi telefonu to najbardziej wrażliwe części urządzenia. Prawdziwy ekran smartfona jest przymocowany do korpusu telefonu. Kiedy spada pod kątem, naprężenie od uderzenia z narożnika przenoszone jest na sam ekran. Dlatego musimy mieć świadomość, że szkło hartowane skutecznie chroni przed zarysowaniami i upadkami z opuszczonym ekranem. Szkło hartowane przyjmie pierwsze uderzenie, zanim przepuści je aż do ekranu. Ochroni też ekran przed zarysowaniem ekranu kluczami w kieszeni lub innymi przypadkowymi zadrapaniami. Nie jest jednak 100% skuteczne.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.