Powerbank do iPhone – jak wybrać? Polecane modele

Udostępnij

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych gadżetów roku jest powerbank, a wszystko dlatego, że działają one po prostu jako gniazdko elektryczne, a jednocześnie współczesne smartfony wymagają coraz większej ilości energii. Jak wybrać powerbank dostosowany do naszych potrzeb?

Funkcje wyboru banku mocy do codziennego użytku

Obecnie prawie wszystkie powerbanki mają napięcie 5V i prąd 2A, co pozwala na kompatybilność z różnymi urządzeniami, takimi jak telefony i tablety. Wiele osób uważa, że prąd 2A negatywnie wpływa na akumulator, ale to mit. Niemniej jednak dokładnie sprawdź tę cechę przy wyborze produktu. Warto również zauważyć, że technologie szybkiego ładowania Quick Charge i PD są ograniczone tylko przez natężenie prądu (A). Jednak zanim kupisz zewnętrzną baterię z tą lub inną technologią, upewnij się, że twój gadżet ją obsługuje. W przeciwnym razie uzyskasz taką samą prędkość ładowania jak w przypadku zwykłego źródła prądu.

Bateria wewnętrzna

To ona decyduje o jakości pracy, a także o wadze i rozmiarze produktu. Najpopularniejsze typy to litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (Li-Pol). Zaletą tej ostatniej jest możliwość dostarczenia dużej mocy, ale są one o rząd wielkości większe niż baterie litowo-jonowe. Litowo-polimerowa bateria doskonale nadaje się do ładowania potężnych urządzeń: tabletów, laptopów czy kilku gadżetów naraz. Te pierwsze doskonale nadają się do ładowania smartfonów ze względu na niski poziom samorozładowania i wysoką wydajność. To ta pozycja określa poziom mocy ładowania.

Pojemność

powerbank

Możesz obliczyć, ile razy można ładować smartfon danym urządzeniem: podziel pojemność baterii zewnętrznej podzieloną przez współczynnik strat konwersji energii wynoszący 1,3 przez pojemność baterii twojego urządzenia. A więc powiedzmy, że jeśli bateria iPhone'a ma pojemność 1860 mAh, a power bank: 10000 mAh, zgodnie ze wzorem ((1000 / 1.3) /1860=4.135) smartfon naładujesz 4 razy. Dla dokładności obliczeń można sprawdzić rzeczywistą pojemność baterii zewnętrznej, ale często producent nie podaje takich odczytów. Im większa pojemność baterii zewnętrznej, tym jest ona odpowiednio droższa. Zastanów się, które urządzenia potrzebujesz do ładowania lub jak długo będziesz z dala od gniazdka elektrycznego. Jeśli potrzebujesz baterii do ładowania tabletu, to oczywiście musisz kupić bardziej pojemne urządzenie, ale jeśli do smartfona, to wystarczy 5000 mAh. Jeśli jednak stale korzystasz z urządzenia lub jedziesz w podróż, to powinieneś zwrócić uwagę na banki o pojemności 10000-15000 mAh.

Bezpieczeństwo

Eksperci zalecają, aby zdecydować się na metalowe obudowy powerbanków lub poliwęglan. Dzięki temu uchronisz się przed spaleniem, a nawet eksplozją gadżetu, jeśli nagle bateria okaże się słabej jakości. Metalowa obudowa zwiększa jednak cenę powerbanka. Warto również wiedzieć, dlaczego baterie palą się i eksplodują. Zewnętrzne baterie palą się i eksplodują pod wpływem temperatury, przeciążenia i przeładowania. Potrzebujesz więc nie tylko wysokiej jakości powerbanku, ale także kabla, ładowarki sieciowej (z której ładowany będzie akumulator zewnętrzny). Dlatego warto poświęcić czas na dobór najlepszej jakości akcesoriów do codziennego użytku i uchronić się przed takimi kłopotami. Wybór produktu wysokiej jakości decyduje nie tylko o niezawodnej pracy urządzenia, ale także o bezpieczeństwie. Wreszcie bateria zewnętrzna musi przejść kontrolę bezpieczeństwa, co symbolizują oznaczenia z certyfikatami: CE, KC, FCC, RoHS. Wiele baterii zewnętrznych ma wbudowany system ochrony.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.