Szkło hartowane na telefon - jak wybrać? Czy warto? Oto nasz poradnik

Udostępnij

Szkło hartowane na smartfona służy do ochrony ekranu przed różnymi wpływami mechanicznymi, w tym uderzeniami i upadkami.

Dlaczego potrzebujesz szkła ochronnego?

Każde urządzenie ochronne wbudowane w korpus smartfona wytrzymuje tylko określoną ilość uderzeń lub wstrząsów. Urządzenia te często są używane niedbale: noszone są w kieszeni z kluczami, w torbie, a także kładzione z wyświetlaczem do dołu. Natywne szkło ochronne nie radzi sobie z dużą ilością naprężeń mechanicznych, po których na ekranie powstają drobne rysy. Mogą one nie być widoczne gołym okiem, jednak z biegiem czasu, ze względu na ich nagromadzenie, pojawiają się zarysowania, co prowadzi do dyskomfortu podczas korzystania z gadżetu. Aby rozwiązać problem, w większości modeli będziesz musiał wymienić całe urządzenie, które obejmuje szkło, czujnik i wyświetlacz. To wymaga dużych nakładów finansowych. Aby uniknąć wszystkich tych problemów, użytkownicy używają szkła hartowanego. Szyba ochronna do telefonu to uniwersalny sposób zabezpieczenia osobistego gadżetu, który pozwala na długo zachować oryginalny wygląd ekranu.

Struktura

telefon

Podczas produkcji element przechodzi cykl obróbki związkami chemicznymi oraz specjalistyczne impregnacje. Warstwa ograniczająca jest materiałem podobnym do folii. Po przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia szyba nie pęka, a jedynie zostaje pokryta pajęczyną. Dodatkową zaletą jest to, że warstwa ta hamuje propagację pęknięć. Efekt jest podobny do właściwości szyby samochodowej. Warstwa ochronna zapobiega pojawianiu się zadrapań, odprysków i otarć. Zalety szkła to:

• Jest 2-5 razy grubsze niż standardowa folia;

• Wyższa wytrzymałość i odporność na naprężenia mechaniczne;

• Twardość jest 2-3 razy większa;

• Jest łatwe do zainstalowania.

Produkt jest w stanie uratować urządzenie w przypadku upadku, gdyż przejmuje obciążenie spowodowane zmianą geometrii obudowy.

Jakie są rodzaje szkła hartowanego?

Jeśli użytkownik telefonu staje przed wyborem, które szkło ochronne wybrać do smartfona, zdecydowanie należy zwrócić uwagę siłę ochrony. Siła powinna mieć wartość w granicach 9 H. Ten parametr jest najbardziej optymalny. Przy wyższym wskaźniku poziom bezpieczeństwa rośnie, jeśli chodzi o prostopadłe uderzenia, ale spada w przypadku uderzeń pod innym kątem. Należy pamiętać, że wskaźnik grubości nie wpływa na poziom powłoki antyrefleksyjnej i wzrost efektu oleofobowego (odpychanie tłustej płytki nazębnej na powierzchni szkła). Ponadto ryzyko zarysowań i odprysków nie zmniejsza się przy takim samym naprężeniu mechanicznym.

Jak dobrać szkło ochronne do konkretnego modelu smartfona?

Wybierając odpowiednie szkło ochronne do telefonu, należy wziąć pod uwagę konkretny model, dla którego dobrana jest ochrona ekranu. Często w sprzedawcy stają się nas namówić na uniwersalne akcesoria. W praktyce nie będzie ono w stanie w pełni wykonywać swoich funkcji. Jedyną zaletą będzie ochrona przed zarysowaniami. Dlatego szkło należy dobrać pod konkretny model smartfona. Grubość dobierana jest indywidualnie. W tym celu warto wziąć pod uwagę warunki pracy smartfona. W życiu codziennym lub w biurze odpowiednia jest średnia grubość. W ekstremalnych warunkach (np. budownictwo) warto wybrać wyższą grubość. Matowe i błyszczące wykończenia nie wpływają na właściwości użytkowe szkła. Pozwala to dobrać szkło hartowane do osobistych preferencji, mając na uwadze komfort użytkowania telefonu. Cena szkła może się różnić ze względu na obecność dodatkowych elementów. Może to być odtłuszczacz na bazie alkoholu, ściereczka zbierająca kurz lub samo szkło.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.