IPhone'y będą musiały poczekać do 2020 roku, aby korzystać z 5G

Udostępnij

Technologie komunikacyjne rozwijają się w coraz szybszym tempie i najwyraźniej wydaje się, że 4G nie jest już wystarczająco dobre. Obecnie panuje trend na sieci 5G. 5G to piąta generacja mobilnych sieci telekomunikacyjnych, która stanie się następcą sieci 4G. Szacuje się, że będzie ona miała znacznie większe prędkości niż obecna sieć 4G oraz inne zastosowania. W tej chwili 5G nie jest jeszcze gotowa, ale wielu operatorów na całym świecie przeprowadza testy. Szacuje się, że do 2020 roku, 5G będzie w eksploatacji.

Według źródła z planami Apple, ten harmonogram jest w linii do kiedy Apple pierwszy 5G iPhone trafi na rynek. Zgodnie z planami, Apple zamierza wykorzystać modemy Intel 5G w iPhone'ach 5G w 2020 roku. Obecnie Intel pracuje nad chipem Intel 8060 modem, który będzie używany w prototypach 5G iPhone. Raporty mówią, że Intel ma problemy z rozpraszaniem ciepła spowodowane przez modem. Według FastCompany, jeśli wszystko spadnie do planu, Intel będzie wyłącznym dostawcą 5G iPhone modemów. Stwierdza on również, że Intel będzie korzystać z 8161 5G chip modemu z 10nm procesu.

Ponadto, zgodnie ze źródłem FastCompany, Apple odbyło rozmowy z innym producentem chipów, MediaTek w co źródło określane jako odległego planu B. Rozmowy były o MediaTek jest potencjalnym dostawcą 5G chipów. Jest to odległy plan B, ponieważ MediaTek zazwyczaj sprawia, że chipy dla niższych końcach i może średnich tier telefonów, ale nie dla gigantów technologicznych smartfonów, takich jak Apple. Uważa się, że do 2020 roku, Intel będzie miał poprawione problemy z ogrzewaniem.

Gdzie indziej, Qualcomm jest również postępy w wyścigu na 5G modemy, a podczas testów Qualcomm X50 modem chip dla innych producentów smartfonów, które chcą korzystać z 5G technologii na swoich smartfonach, Qualcomm napotkał pewne problemy z rozpraszaniem ciepła. Według ostatnich doniesień, Qualcomm udało się rozwiązać problemy i jego prawdopodobne, że Qualcomm 5G chipy modemowe będą gotowe w czasie. Jest mało prawdopodobne, że Apple zbliży się do nich biorąc pod uwagę ich długotrwałe spory i pozwy.

5G problemy z początkiem

Początkowo wiele bezprzewodowych przewoźników, jeśli nie wszystkie, zwłaszcza w USA, będzie musiało polegać na widmie fal milimetrowych, aby zapewnić 5G do obsługiwanych urządzeń. Widmo to mieści się w zakresie od 28GHz do 39GHz, zakres ten wymaga dużo energii i ciężkiego podnoszenia z modemów 5G. To ciężkie podnoszenie wymaga dużo mocy, która z kolei generuje dużo ciepła termicznego. To spowoduje przegrzanie, duże zużycie energii, a nawet pogorszenie żywotności baterii w telefonach.

Pierwsza fala smartfonów 5G

Pierwsze smartfony 5G będą oparte na systemie Android i mają zadebiutować na przyszłorocznych targach Mobile World Congress (MWC), które odbędą się w lutym. Spodziewać będziemy się urządzeń od takich producentów jak Huawei, Oppo i Xiaomi. Wszystkie te urządzenia będą korzystały z układów 5G firmy Qualcomm. Według źródła FastCompany, operator AT&T chce, aby producenci smartfonów jak najszybciej dopracowali inne problemy w modemach 5G, tak aby mógł on wprowadzić telefony na rynki USA do 2019 roku.