Czy można szybko przenieść pliki z pendrive'a na telefon lub przesłać zdjęcia z aparatu na Instagram w 10 minut? Dzięki technologii USB OTG jest to możliwe.
Od czasów pierwszych urządzeń tego typu, smartfony coraz częściej starały się kopiować funkcjonalność laptopów i komputerów stacjonarnych. Urządzenia mobilne nie są w stanie w pełni zastąpić komputera, ale można podłączyć je do urządzeń stacjonarnych.
Co to jest USB OTG
Technologia USB OTG pojawiła się w 2006 roku. Początkowo została opracowana tak, aby nie tylko komputery, ale także inne urządzenia mogły wymieniać między sobą informacje za pomocą portu USB. Świadczy o tym sam skrót OTG - „On-the-Go”. W ostatnim czasie USB OTG kojarzy się ze smartfonami i tabletami, ponieważ są to najpopularniejsze produkty obsługujące tę technologię. Chociaż w rzeczywistości te same pendrive'y USB podłączone do radia samochodowego lub innych urządzeń to ta sama technologia USB OTG.
Jak to działa
Prawie wszystkie nowoczesne smartfony i tablety obsługują USB OTG. Wyjątki dotyczą głównie budżetowych modeli ze złączem Micro-USB, chociaż czasami zdarzają się przypadki z nowoczesnym portem Type-C, do którego nie można podłączyć nic oprócz kabla. Istnieją również urządzenia, które tylko częściowo obsługują USB OTG. Na przykład użytkownik będzie mógł podłączyć dysk flash USB, mysz, klawiaturę lub inny niewymagający gadżet, ale coś złożonego, jak kompaktowa kamera termowizyjna, już nie. Zwykle system operacyjny urządzeń mobilnych umożliwia podłączenie gadżetów przez USB OTG bez wykonywania dodatkowych czynności, z wyjątkiem niektórych przypadków, gdy wymagana jest dodatkowa instalacja oprogramowania, jak w przykładzie z kamerą termowizyjną. Jednak popularny system operacyjny Android ma wiele zmodyfikowanych wersji oprogramowania układowego, a w chińskich smartfonach z zainstalowanymi ColorOS, HiOS i Funtouch OS przed każdym połączeniem należy aktywować funkcję USB OTG, która po chwili automatycznie się wyłącza. Być może programiści próbują w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo swoich powłok, aby zapobiec przypadkowemu połączeniu. A może jest to po prostu podyktowane kwestią zużycia energii.
Jak sprawdzić obsługę USB OTG
Najpewniejszym sposobem sprawdzenia jest próba podłączenia jakiegoś gadżetu do urządzenia - pendrive'a lub czegoś innego. Istnieją również różne aplikacje, które mogą określić, czy urządzenie obsługuje format, ale informacje wyświetlane w takim oprogramowaniu nie zawsze są wiarygodne. Za pośrednictwem testera można dowiedzieć się, ile zużywa sprzęt podłączony do smartfona lub tabletu. Na przykład dyski USB pobierają niewielką ilość prądu, a ponieważ najczęściej mówimy o setnych amperach, nie każdy tester będzie wyświetlał te wskaźniki.
Jaki adapter jest potrzebny do działania USB OTG
W niektórych przypadkach adapter nie jest potrzebny, ponieważ istnieją gadżety, które są podłączone do urządzenia mobilnego przez jego port - może to być przestarzały Micro-USB, nowoczesny Type-C lub, w przypadku technologii Apple, Lightning. Ciekawym przykładem są pendrive'y, które mają kilka złączy jednocześnie i nie potrzebują adapterów do połączenia. Czasami w zestawie dostarczanym ze smartfonem lub tabletem można znaleźć adapter, ale nie jest to sytuacja zbyt częsta. Jednak teraz nie ma problemu z zakupem dowolnego adaptera do wymaganych złączy. W niektórych przypadkach do uzyskania dodatkowej mocy potrzebny jest kabel. Nie wszystkie urządzenia są w stanie dostarczyć prąd większy niż 0,5 ampera i choć w większości przypadków to wystarczy, niektóre gadżety nie będą w stanie stabilnie działać bez dodatkowej mocy.
Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.