Jak wybrać power bank –złote porady

Udostępnij

W większości przypadków osoby, które zamierzają kupić bank mocy, stają przed tymi samymi dylematami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Pod jakim kątem wybrać urządzenie? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zgodność.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, by napięcie wejściowe wymagane do ładowania twoich urządzeń było zgodne z napięciem wyjściowym wybranego modelu power banku. Możesz je wyświetlić na ładowarce sieciowej dostarczonej z urządzeniem lub w dołączonej do niego instrukcji. W przypadku większości nowoczesnych gadżetów, takich jak smartfony, tablety, kamery sportowe, nawigatory GPS itp. najpowszechniejszym napięciem będzie 5 V DC (5 V DC), zgodnie ze specyfikacją USB. Jeśli więc podłączysz urządzenie o zapotrzebowaniu na prąd mniejszym niż to, co może zapewnić bank mocy, nic złego się nie stanie, kontroler ładowania po prostu nie pozwoli na przekroczenie prądu ładowania. Jeśli przeciwnie, podłączysz urządzenie wymagające większego prądu do powerbanku lub ładowarki, w parametrach wyjściowych, których maksymalny prąd jest podany poniżej wymaganego, wtedy albo proces ładowania potrwa po prostu dłużej, albo urządzenie nie będzie w ogóle ładować z powodu braku zasilania. J

Producent

Wybierając producenta przede wszystkim należy mieć na uwadze, że powerbank to zaawansowane technologicznie urządzenie, które składa się nie tylko z akumulatorów litowo-jonowych, ale posiada również określone systemy ochronne, aby nie zniszczyć gadżetu. Często kupujący popełniają ten sam błąd, kuszeni niską ceną - kupują ładowarki od nieznanych producentów, którzy nawet nie etykietują swoich produktów logo. Niestety w takich przypadkach rzeczywista pojemność będzie najczęściej kilkakrotnie mniejsza od deklarowanej.

Pojemność

powerbank

Następnie musisz określić wymaganą pojemność banku. Pomyśl, ile cykli ładowania twojego urządzenia powinien zapewniać power bank? I pomnóż tę liczbę przez pojemność baterii urządzenia i przez współczynnik 1,5. Powerbank 10000 mAh nigdy nie będzie w stanie trzykrotnie naładować smartfona z baterią 3100 mAh. W najlepszym przypadku będzie to dwa i pół raza, a w większości przypadków dwa lub trochę więcej niż dwa razy. Napięcie akumulatorów powerbanku w większości przypadków jest równe 3,7 V (lub bliskie temu) i w zależności od aktualnego poziomu naładowania może się różnić w górę lub w dół. Dlatego należy najpierw podnieść go do 5 V, aby był zgodny ze standardem USB, przez specjalny obwód. Następnie przepłynie przez kabel do smartfona, po czym kontroler ładowania w smartfonie ponownie zredukuje go do wymaganego do bezpośredniego ładowania baterii. I na każdym z tych etapów będą większe lub mniejsze straty.

Funkcjonalność.

Powerbanki mogą również różnić się funkcjonalnością. Oto mała lista wygodnych, ale opcjonalnych funkcji:

• Drugi port USB. Jest to wygodne, jeśli musisz ładować dwa urządzenia jednocześnie.

• Latarka LED, która może ci się przydać np. aby łatwiej znaleźć gniazdo ładowania smartfona lub tabletu w ciemności.

• Cyfrowy wskaźnik poziomu naładowania

Waga i rozmiar

Rozmiar i waga powerbanku jest proporcjonalna do jego pojemności. Im większa pojemność akumulatorów w banku, tym większa jego waga i rozmiary. Również rodzaj zainstalowanych w nim akumulatorów wpływa na wagę i wielkość powerbanku, akumulator litowo-jonowy (li-ion) będzie nieco większy i nieco cięższy niż akumulator litowo-polimerowy (li-po). Na wagę będzie miał również wpływ materiał, z którego wykonana jest obudowa powerbanku: aluminiowa obudowa powerbanku będzie cięższa niż plastikowa.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.