Samsung może produkować chipy do iPhone'a w 2018 r.

Udostępnij

W 2014 roku to producent chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) wygrał całość zamówień na chipy z serii A. To był pierwszy raz, kiedy TSMC otrzymał zadanie dla procesorów Apple, a firma dostarczyła. Są to chipy, które były używane od tego czasu, począwszy od iPhone 6 i iPhone 6 plus. Te smartfony okazały się ogromnym sukcesem, a Apple wydawało się mieć liczbę chipów A8, że mogą zarządzać, aby sprzedać.

Teraz, nowy raport pojawił się na The Korea Herald twierdząc, że Samsung "niedawno zakupił ekstremalne ultrafioletowe maszyny litograficzne, najbardziej zaawansowany sprzęt do produkcji chipów. Ma to umożliwić Samsungowi produkcję siedmio-nanometrowych procesorów mobilnych wyłącznie dla iPhone'a." Dodaje, że "Samsung planuje wkrótce zakończyć testy maszyn do produkcji chipów i starać się o ostateczną zgodę od Apple na produkcję chipów."

Uważa się, że Kwon Oh-Hyun, który jest jednym z trzech Co-CEO Samsunga, którego stanowisko nadzoruje produkcję chipów i innych części, odegrał ogromną rolę w przywróceniu Samsunga do gry. Miało to miejsce podczas jego wizyty w siedzibie Apple w czerwcu.

"CEO mógł przekonać Apple'a top brass wykorzystując ich bliskie więzi na OLED," stwierdziło źródło branżowe. Samsung nadal współpracuje z Apple i nadal jest jedynym producentem wyświetlaczy OLED dla nadchodzącego iPhone'a Apple. Posiadają one około 95% rynku OLED.

Samsung był głównym graczem w produkcji chipów Apple iPhone, zanim TSMC wyprzedził ich w 2013 roku. TSMC zrobił to poprzez przyjęcie bardziej wydajnej technologii siedmiu nanometrów, zanim Samsung mógł ją mieć. Według firmy badawczej IHS TSMC, która jest numerem 1 na świecie firma foundry, poszedł na do podjęcia do 50,6% udziału w rynku w globalnym sektorze chip foundry z jego przychodów osiągając 28,8 mln USD w 2016 roku. Za nią uplasowała się amerykańska firma Global Foundry z 9,6%, a następnie tajwańska UMC z 8,1%. Samsung również posiadał udział w rynku w wysokości 8,1 procent w tym samym roku. Teraz, z ich ekstremalnych ultrafioletowych maszyn litografii, Samsung wydaje się mieć przewagę przynajmniej w umowie Apple.

Choć Samsung nie został produkcji A-chips na jakiś czas, wciąż były zyskuje grunt w tej dziedzinie, zwłaszcza przy użyciu ich umowy z Qualcomm, którzy są najlepsi sprzedawcy kupcy mobilnych procesorów aplikacji.

Jeśli Samsung uda się złapać część zamówienia A12 Fusion, wtedy będą w stanie uzyskać jeszcze większy rynek high-end mobilnych procesorów aplikacji poprzez swoje ramię produkcji chipów. To będzie cios dla TSMC, który wydaje się być głównie opierając się na Apple dla ich nowej technologii produkcji.

Jednak wyścig między Samsungiem i TSMC nie jest nigdzie blisko końca. Nie było ostateczne zatwierdzenie dla Samsunga z Apple. Firma Tajwan został poprawy 7-nanometrowy proces i wydaje się być ramping up produkcji na 2018.

Jeśli te doniesienia są do zrobienia, Samsung zakończy swoje testy nowej maszyny do tworzenia chipów wkrótce, a następnie podzieli się rynkiem z TSMC po zatwierdzeniu Apple. Więcej na: http://tek.com.pl