Kabel USB USB-C - jaki wybrać?

Udostępnij

Jak wybrać kabel USB do swojego smartfona? Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać?

Jak dobrać odpowiednie złącze?

Na szczęście minęły już czasy, kiedy każdy smartfon miał własne złącze ładowania i musiałeś mieć odpowiednią do niego ładowarkę. Dziś producenci smartfonów zdecydowali się na kilka typów złącz do masowej produkcji - typu A, typu B i typu C. Każdy kabel USB ma złącze na obu końcach. Mogą być one identyczne lub różne. Kable z identycznymi złączami typu C stosowane są w nowszych modelach ładowarek np. W urządzeniach Apple (iPad Pro, MacBook Pro, MacBook Air) oraz w laptopach Xiaomi Mi. Kable z różnymi złączami służą do ładowania (zasilacze, powerbanki) i przesyłania danych pomiędzy smartfonami i wieloma innymi urządzeniami (komputer, laptop, zewnętrzny dysk twardy itp.). Złącze typu A - 97% kabli ma to złącze na jednym końcu. Służy do podłączenia kabla do urządzenia hosta (komputera, laptopa lub ładowarki). Dlatego przy wyborze kabla nie należy zawracać sobie głowy tego typu złączem, ponieważ wszędzie będzie tak samo. Złącze typu B - to złącze służy do podłączenia głównego urządzenia do smartfona, nawigatora, DVR itp. Typ B ma kilka modyfikacji, ale dość łatwo jest je rozpoznać na oko. Te złącza, w tym Mini i Micro, mają kształt kwadratu lub trapezu. Kwadratowe złącze wykorzystywane jest do wielkogabarytowych urządzeń stacjonarnych - drukarek, skanerów, modemów. Nie nadaje się do telefonów i ładowarek. Złącze typu C to nowy typ złącza, który po raz pierwszy pojawił się na USB Developer Forum w 2014 roku. Już teraz wszystkie znane światowe marki wykorzystują to złącze w nowych urządzeniach. Wśród nich jest nawet Apple, który zawsze słynął ze specjalnych złączy Lightning.

Zalety kabla typu C

Dwustronny - można go włożyć z dowolnej strony do gniazda telefonicznego. Obsługuje szybkie ładowanie - ten kabel przesyła prąd i dane kilka razy szybciej niż standardowy micro typu B. Nie zaleca się kupowania tanich kabli USB typu C, ponieważ mogą one przenosić zbyt dużo prądu. Jeśli kabel okaże się słabej jakości lub wadliwy, spowoduje to uszkodzenie smartfona, a nawet pożar.

Jak gruby i długi powinien być kabel?

AWG (American Wire Gauge) to przyjęty międzynarodowy standard oznaczania grubości kabla. Łatwo jest określić grubość kabla na podstawie jego przekroju - im wyższy przekrój, tym cieńszy drut. Wielu producentów robi kable USB z raczej cienkimi przewodami w środku. Takie oszczędności na przewodzącym materiale zmniejszają jego przekrój, a kabel nie nadaje się do szybkiego ładowania. W rezultacie proces ładowania jest znacznie spowolniony. W ten sposób otrzymaliśmy odpowiedź na pierwszą część pytania - kupując kabel wybieraj grube kable.

Przejdźmy teraz do drugiej części pytania - jak długi powinien być kabel?

kabel usb-c

Długość kabla wpływa bezpośrednio na opór. Im dłuższy kabel, tym wyższa rezystancja. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń z funkcją szybkiego ładowania. Z tego powodu tani, ale dość krótki kabel pozwala szybko naładować smartfon. Długotrwałe ładowanie jest często spotykane podczas używania długich kabli wewnątrz samochodu. Kupując długi kabel, który biegnie od zapalniczki do przedniej szyby lub deski rozdzielczej, bądź przygotowany na to, że telefon będzie ładował się bardzo długo, a czasami jedynie podtrzymuje smartfona.

Jak kształt i oplot wpływa na kabel?

Kształt i materiał linki bezpośrednio wpływa na struny kabla. Osłona kabla pełni jednocześnie kilka ważnych ról:

• ochrona przed naprężeniami mechanicznymi

• izolacja od ładunków statycznych lub wysokiego napięcia

Do oplotu kabli stosowane są następujące materiały:

• polimer (guma lub plastik)

• metal

• silikon

Najbardziej powszechne i wygodne w użyciu są kable wykonane z polimeru, tkaniny lub silikonu. Jeśli mówimy o trwałości, to oczywiście kabel metalowy jest tu na pierwszym miejscu. Jednak metal jest materiałem niepraktycznym. Kable silikonowe i tekstylne są nie gorsze od metalowych pod względem żywotności. Kabel wytrzymuje dość długo i nie pęka jak plastikowe.

Dowiedz się więcej na smart-foto.pl.