Typ:
Przede wszystkim należy zdecydować się, do czego nasz aparat będzie nam służył. Jeżeli szukamy niewielkiego urządzenia, które uwieczni nasze wyjazdy na wczasy oraz spotkania w gronie znajomych, najlepsza będzie cyfrówka. Zmieści się bowiem do kieszeni i automatycznie ustawi ostrość, natężenie światła oraz inne opcje. Jeżeli jednak chcemy mieć wpływ na szczegółowe ustawienia, jak na przykład czas zamknięcia przysłony, lepsza dla nas będzie lustrzanka cyfrowa.

Rozdzielczość:
Obecnie większość producentów kusi nas aparatami o rozdzielczości nawet do 18-20 milionów pikseli. Oczywiście, jest to niesłychany wynik, którego niestety nigdy nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni. Jeżeli szukamy naprawdę dobrego aparatu za rozsądną cenę, wystarczy nam matryca oferująca 6-7 milionów pikseli.

Obiektyw:
W przypadku cyfrówki nie mamy tu zbyt wielkiego wyboru. Jeśli jednak szukamy lustrzanki, ważne by nasz pierwszy obiektyw był w miarę uniwersalny. Dobre efekty zapewni nam model o ogniskowej około 18-55 mm. Jeżeli jednak zależy nam na sporym przybliżeniu i wiemy, że będzie nam ono potrzebne, lepiej jest nieco dołożyć i kupić nieduży teleobiektyw o ogniskowej około 55-200 lub 55-300 milimetrów.

Lampa błyskowa:
W przypadku cyfrówki nie musimy niczym się martwić. Lustrzanki oczywiście tez posiadają niewielkie, wbudowane lampy, jednak zwykle dają one słaby efekt. O wiele lepiej będzie zakupić osobną lampę. Ważne jednak jest, aby posiadała ona specjalną stopkę, dzięki której aparat będzie się z nią komunikował i wysyłał jej sygnał podczas robienia zdjęcia.